Intermitten fasting ehk 16 tundi söömata ja 8 tundi lakkamatut söömist?

Mina olen ka nüüd moodne naine, sest ma olen parasjagu katsetamas seda sama dieeti, mida praktiseerib meie esisuunamudija Paljas Porgand – intermitten fasting e vahelduvpaast.

Ma pean mõõduka piinlikkusega tunnistama, et ega ma seda teemat väga põhjalikult ei uurinud enne, kui ma sellega tegelema hakkasin. Ma lihtsalt tahtsin mingit lihtsasti teostatavat dieeti, mille käigus ma ei pea mõttega asja juures olema. Nagu taevase märguandena tuli telekast samal päeval Galileo saade, kus üks ülekaaluline paar hakkas seda dieeti pidama. Neil läks küll maru üle kivide ja kändude see asi, peab tunnistama.

A ma, vana paastumise ekspert (haahahahahahahaaaa, NOT), otsustasin, et ma proovin. Ma olen viimasel ajal natukene liiga palju magusat sööma hakanud ja pidevalt suu matsub. Ei suuda oma näksimisi kontrollida, teinekord ma lähen täiskõhuga magama, ärkan endiselt täis kõhuga ja siis söön kohe peale. Nagu, miks?

Mulle nagu sobivad sellised “kõik või mitte midagi” dieedid, mul peavad piirid  olema selged ja lihtsasti mõistetavad. Minu jaoks on see nagu alkoholi ja suitsetamisegagi oli – päevapealt nulltolerants. Mingid sellised koguste piiramised siit sealt mulle ei meeldi.
Vahelduvpaastu juures on see ka veel mõnus, et ma nagu koguaeg saan seda pooleli jätta.  I can quit every day! Või noh, selline tunne on, et ma pean dieeti justkui ainult osa päevast. Kohe-kohe saad süüa kõike, mida tahad, kannata veel naaaaaatukene.

Mina teen seda 16/8 vahelduvpaastu, mis tähendab seda, et 16 tundi ma paastun (pmst ei söö siis) ja 8 tunni vältel söön nii, nagu ma alati söönud olen. Sekka ikka ka maiustusi ja muud kaalulangetajale ehk mitte kõige sobilikumat. Aga ma ei tee seda, et ma arutult õgin 8 tundi jutti, ei ei. Ma ikka söön lõunat, siis on vahepala ja õhtusöök. Näksida väga palju tööpäevadel ei jõuagi, ajaliselt läheb keeruliseks.

Minu söömisgraafik:

  • Hommikul ärgates klaas vett ja tass musta suhkruta kohvi. Suhkruta ja piima/kooreta kohvi, teed ja vett võib paastu ajal juua piiramatult. Ma ei lase seda endale mitu korda meelde tuletada – ma joon 😀
  • Esimese söögikorra teen kell 12. Söön kõike, mille järele isu on – makaronid, tatar, omlett, puder, võileivad – you name it. Söön seda, mida perele eelmisel päeval valmistanud olen või midagi, mida Selverist saab #valikudelus
  • 15.30 söön vahepala, enamasti õuna ja pirni või mandariini. Vahel midagi magusat, vahel mõni jogurt. Ühesõnaga, ei söö tervet einet, pigem nii alla 200 kcal söögikord.
  • Õhtusöök on kodus umbes kella 19.00 ajal. Lõpetan söömise kell 20.00, peale seda enam ei söö. Uuesti siis järgmise päeva lõunal.

Ma pean tunnistama, et ma kardan, et ma teen midagi valesti, sest ma ei tunne üldse, et ma oleksin mingil dieedil. Mul on enne lõunat kõht tühi küll, aga mul oli enne paastudieeti kõht enne lõunat täpselt sama tühi. Ausõna. Mul kõht korises pea alati enne lõunat, tegi päris hirmsaid hääli. Nüüd teeb kõht hääli vähem, küll aga on kõht vähem punnis (noh, sest ma nälgin enne lõunat 16 tundi, eksole).

Ma olen seda vahelduvpaastu harrastanud tänaseks juba pea 2 nädalat. Sigahea on olla. Kuidas ma nüüd ütlengi, ammm, ma nagu tunnen, et ma olen tubli ja tegelen oma toitumisega ise sealjuures mitte midagi tehes. Ma teeks nagu sohki.

Ma kahtlustan, et paljud inimesed tegelikult peavad seda vahelduvpaastu enda teadmata. Need, kes oma hommikusööke vahele jätavad ja siis õhtuti “süüa unustavad”. Vahe on lihtsalt selles, et mina teen seda teadlikult ning oskad jälgida seda, et ma näljatundest söömisaknas liialt palju ei sööks. Et, appi, ma olen juba 16 tundi söömata, ma söön nüüd kõik selle aja tasa ja siis kühveldad arutult kõike suhu, hoolimata sellest, et sa tegelikult ei ole enam näljane.

Näksimisvajaduse vastu aitab see dieet ka päris kenasti. Näksimiseks ei jää väga palju aega. Sest suhtes, et muidugi on teoreetiliselt ju võimalik, et sa kõik need 8 tundi järjest söödki. Reaalsus on aga see, et sa sööd kell 12 oma lõuna ära, sest “appi, ma muidu suren nälga” ja natukene midagi veel peale, sest sa ei ole ju nii pikalt söönud. Siis on kõht aga nii täis, et mingeid isusid väga ei teki, minul vähemalt mitte. Kuna mina endale näksimist ja vahepalasid söömisakna ajal ei keela ka, siis ei teki ka sellist ilmajäämise hirmu ja sellest tingitud näksimist. Vahepala aeg jõuab tööl olles üpris kiiresti kätte. Kell 12 ma söön, kell 13 ma lõpetan lõuna, siis teen 2,5 tundi tööd ja ongi juba vahepala aeg.  Kui vahepala söödud, siis on juba tööpäeva lõpp lähedal ja siis ma nagunii enne süüa ei saa, kui kodus. Kodus enamasti pean ma hakkama veel midagi valmistama, mis võtab ju ka aega. Kell 18.30-19 ongi õhtusöök laual ja mina söön oma viimase söögi.

Kell 20 on aga nii pime juba, et ma nagunii juba toimetan Loviisaga ja katsun teda ööune lainele saada. Kui mul peaks aga näljatunne tekkima, siis ma joon enne und Borjomi või teed ja kerin 22-st ära magama.

Siinkohal oleks ju uhke tuua välja ka mingid kaalunumbrid, aga mul ei ole paraku hetkel mu praegust kaalunumbrit kusagilt võtta, kuna mu kaalu patarei sai tühjaks ja ma ei ole jõudnud sellega tegeleda. Algkaalu sain kirja – hirmutavad 74,2 kg (pikkus 173 cm).

Selle kaalunumbriga on muide nii, et ma ei tunne üldse, et ma oleks nii raske. Välimuse mõttes just. Kui ma vanasti juurde võtsin, siis ma sain kohe aru, et ma olen suurem ja raskem, praegu ma tunnen just, et kõik hakkab õigesse kohta minema ja ma tunnen ennast oma kehas väga mugavalt. Joostest saab aga aru küll, et kaalu on juures, ei jaksa enam väga joosta.

This slideshow requires JavaScript.

Hetkel ma plaanin seda vahelduvpaastu jätkata teadmata ajani ehk siis nii kaua, kuniks see mulle enam ei meeldi. Eesmärk on muidugi kaalu kaotada, kuid lisaks ka oma toitumisharjumuste muutmine ja asjatust näksimisest lahti saamine.

Kui ma kaalu sisse patarei saan, siis ma kaalun ennast ka. Kirjutan teile ka 😉

P.S. Vahelduvpaast ei ole sobilik

  • Kui oled alakaalus;
  • Kui sul on olnud või on praegugi söömishäire;
  • Kui sul on 1. tüübi diabeet;
  • Kui sa oled rase või imetav ema;
  • Kui oled alla 18-aastane;
  • Kui sa taastud operatsioonist.

 

2 kommentaari “Intermitten fasting ehk 16 tundi söömata ja 8 tundi lakkamatut söömist?

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s