Kust Teie oma lastele riideid ostate?

Eestis on viimase viie aasta jooksul tekkinud päris mitu väga asjalikku ettevõtet, kes õmblevad ning müüvad nii täiskasvanute kui ka laste riideid. Ometi kipub ikka nii olema, et näiteks minu väikese neiu riidekapis on enamik riideid kas H&M või George.
Teate miks? Sest sealt saab maru soodsalt.
Tegelikkuses on olukord selline, et arukate täiskasvanud inimestena võiksid emad/isad natukene ka mõelda sellele, miks need riided nii odavad on?
Kui tooraine on üliodav, tööjõud üliodav, tootmine massiline, siis kujunebki rõivaeseme hind oluliselt odavamaks, kui meil siin kohapeal.
Odav tooraine tähendab seda, et see on ilmselt sisse ostetud vaesest riigist ning sealsed tooraine tootjad saavad oma toote eest ebamõistlikult madalat hinda.
Üliodav tööjõud tähendab seda, et need inimesed, kes teie pisikeste ilmaimede riidekesed valmis õmblevad, nemad saavad töötasu, mille eest Eestis ei läheks 10-aastane koeragagi jalutama.
Suurte rõivatootjate vabrikud asuvad enamasti arengumaades ning põhjenduseks tuuakse seda, et nad aitavad arengumaades töökohti luua. Jah, see on ju tõsi, kuid pelgalt töökoht ei too leiba lauale – töö eest saadav tasu toob. Arengumaades on palgatase niivõrd väike, mis tootjatele on küll kasulik, kuid töölistele mitte nii väga.
Mida odavamalt meie oma riideid osta soovime, seda vähem on tootjatel mõistlik töötajatele palka maksta.
Tegelikult on see teema nii pikk ja sellel on kindlasti mitu tahku, kuid ma ei tahtnud tänase postitusega tegelikult üldse sinna H&M’i või George’i ja meeletu ületootmise probleemi poole tüürida, vaid kiita eestimaiseid tootjaid.
Kellel tekkis suurem huvi selle teema vastu, see saab ise näiteks SIIT uurida.
Ma tegelikult tahtsin teile tutvustada sellist lasterõivaste e-poodi, nagu talulaps.ee
Selle ettevõtmise taga on minu kooliõde, ühtlasi ka minu õe klassiõde/sõbranna.
 
Ise kirjutavad nad endast nii:
Meie tootevalikust leiate beebide ja väikelaste riideid. Need on õmmeldud Eestis. Kangad on öko-tex või GOTS sertifikaadiga. Valikus on praegu riided suurustes 74 kuni 86 cm.
Talulapse lasteriided on ilusad, mugavad, pehmed lapsesõbralikust ökoloogilisest kangast. Tooted on nii disainitud kui õmmeldud Lõuna-Eestis.
Meie riiete valikust leiate lapsele bodysid, pükse, särke, kleite, dressipluuse ja kombesid. Kombed ja dressipluusid on disainitud nii, et neid saaks kanda mitme suurusnumbri ulatuses, need sobivad juba tunduvalt varem ning kasutusaeg on ka pikem.
No vaadake seda kombet!! Ma ei suuda, noh.
Foto: talulaps.ee
Lihtsalt imeline mu meelest.
Lisaks on muidugi saadaval ka pluusid, püksid, bodid, dressipluusid.
Foto: talulaps.ee
Foto: talulaps.ee
Foto: talulaps.ee
Rohkem tooteid näete nende Facebook’i lehel
Loviisale saadeti ilusad lillelised dressid ja bodi katsumiseks/proovimiseks/kandmiseks.
Esmamulje oli ülipositiivne.
Puuvillase kanga kvaliteet on kohe tuntavalt parem, kui on näiteks H&M’i bodidel, kuidagi tummisemad on 🙂 🙂 Lisaks ei ole mingeid silte või teravaid õmblusi, käised ei sooni.
Loviisa on meil nimelt sellise õrna nahaga, et iga natukenegi teravam õmblus teeb koledasti kurja. Lõikan pidevalt neid silte ja triigin õmblusi.
Proovisin Loviisast ilusaid pilte ka saada bodi ja dressidega, aga vot sellega on küll nii, et mõnele lapsele on antud seda fotogeeni ja mõnele pole. Loviisa on siis see õnnetu teine variant
Aja.sin teda mööda elamist kaameraga taga. Tulemus on teie ees.
Sääskedest puretud Loviisa. Ta tegelikult ei ole koguaeg nii mossis. Ausõna!
Rõõmsameelne 🙂
Tahtis fotokat enda kätte
See dressipluus on kahekordsest puuvillasest riidest. Sobib ka jahedamateks suvepäevadel jakina kandmiseks. Õmblused on kenasti ära peidetud, materjal on pehme ja veniv.
Püksid on sellised, et hoiavad kenasti lapsel seljas, ei lötenda, samas ei ole ka kitsad. Meie neiu on vähe priskem tükk ning tihti on püksid talle kintsudest kitsad.
Jah, eks peab tõesti tunnistama, et need kodumaised rõivad on mõnevõrra kallimad tõesti, kuid igati oma hinda väärt.
Mul on nüüd missioon, et selle asemel, et lapsele hunnik odavat jama kokku osta, katsun igal kuul ühe kodumaise rõivaeseme soetada.
Alustan vaikselt maailma parandamisega 🙂
Jalgrattaga ma juba sõidan, prügi sorteerin ka, nüüd siis hakkan kodumaist ettevõtlust toetama.
Muide, Talulaps lasteriiete lehel Facebookis on käimas ka jagamismäng.
Pange “like” Talulaps – lasteriided lehele Facebook’is, jagage pilti ning juba 1. juunil loositakse kõigi osalenute vahel välja 50 euro eest tooteid.
Muljetage ka, kust Teie oma lastele riideid ostate?
Kas Teile on oluline, et tegu oleks nö ökotootega, mille tootmisel on järgitud kõiki häid tavasid? Või ajate pigem vaid soodsat hinda taga?

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s